Při stavbě patrového domu je třeba počítat s umístěním schodiště. To může být vyrobené z mnoha materiálů. Jaký si vybrat a co při plánování zábradlí zohlednit?
Stavba schodiště je poměrně náročnou disciplínou, při které je třeba věnovat pozornost nejen estetickým, ale především praktickým a bezpečnostním náležitostem. Nejde totiž jen o druh samotných nášlapů, ale i o důkladné ukotvení a nosnost všech použitých materiálů.
Začněte včas
Jakmile začnete řešit projekt domu, je třeba mluvit i o vaší představě schodiště. To může mít různé podoby, vždy ale musí být naprosto bezpečné. Každý materiál vyžaduje jiné kotvení, je proto nutné mít předem alespoň přibližnou představu, aby se v projektu stavby zohlednilo kotvení a s ním související materiál přilehlých zdí.
Každý tvar schodiště vyžaduje jiný prostor, ideální je vyčlenit si alespoň 6 m2, aby byla zajištěna pohodlná průchodnost. Nejčastější volbou jsou rovná schodiště nebo schodiště do U s podestou, ta zároveň patří mezi nejbezpečnější. Nezapomeňte, že čím komplikovanější tvar schodiště má, tím je jeho provedení fyzicky, materiálově i finančně náročnější.
Návrh schodiště musí odpovídat normě ČSN 734130, která upravuje základní parametry, jako je výška nášlapu a jiné technické záležitosti. Nejlepší je proto nechat projekt i konstrukci zábradlí na odborníkovi, který pomocí přesných výpočtů zajistí dodržení všech nutných náležitostí, a především garantuje bezpečnost schodiště.
Jaký materiál vybrat?
Než oslovíte projektanta s žádostí o návrh schodiště, ujasněte si, jaký materiál chcete použít. Nemusíte se rozhodnout jen pro jeden – velmi působivé jsou i různé kombinace materiálů.
Samotná konstrukce schodiště je nejčastěji železobetonová, dřevěná nebo ocelová. Nášlapy mohou být pokryté jakoukoliv podlahovou krytinou, tedy dlažbou, vinylem, linoleem či dřevem. Dříve se používalo i pokrytí kobercem, které v moderních interiérech vidíme jen zřídka. V současné době patří mezi nejpoužívanější materiály dřevo, kov, sklo a jejich kombinace.
Dřevěná masivní schodiště působí příjemným, teplým dojmem. Nejčastěji se používá dřevo z dubu, buku nebo jasanu, dobrý poměr ceny a výkonu představuje dřevo z borovice. Podle druhu zvoleného dřeva je schodiště odolné, jako živý materiál však vyžaduje určitou péči.
Skleněná schodiště naopak dodávají interiéru vzdušnost, působí moderně a minimalisticky, lehce se udržují a mohou být velmi působivou dominantou celého prostoru. Křehkosti skla je zabráněno jeho úpravou a tvrzením, skleněné schodiště proto není nebezpečnější než provedení ze dřeva nebo kovu. Upravené skleněné nášlapy nekloužou a nevyžadují žádnou nadstandardní péči, stačí je otřít vodou se saponátem.
Chcete minimalistické skleněné schodiště, nebo byste rádi skleněné nášlapy kombinovali s dřevem a kovem? Kontaktujte nás, společně najdeme ideální řešení.